„To je v pohodě, to nevadí.“
Jak často takovou větu říkáte, ačkoli se ve skutečnosti hluboko v sobě hněváte, že se někdo zachoval způsobem, který se vás dotkl?
Lidé se někdy chtějí vyhnout za každou cenu konfliktu, až zapomínají sami na sebe a své potřeby. Je naprosto pochopitelné, že většina z nás nechce vyvolávat zbytečné konflikty nebo dohady, ale dusit v sobě pociťovanou křivdu nebo třeba jen lítost také nemá význam. Nejen, že to nikomu neprospívá a ještě více to prohlubuje vaše negativní pocity, ale poškozuje to i váš vztah k druhému člověku.
Ten někdy ani nemusí vědět, že vám nějakým způsobem ublížil. Možná tuší, že se nezachoval správně, ale třeba nedokáže odhadnout, jak velkou odezvu ve vás jeho chování nebo rozhodnutí vyvolalo. Čím víckrát se něco podobného stane, tím větší odcizení mezi vámi bude panovat. Ten fakt, že něco není komunikováno, že něco visí ve vzduchu, bude velmi dobře znatelný jak pro vás, tak pro něj, ale s tím rozdílem, že on nemusí vůbec vědět, proč tomu tak je.
Přitom stačí tak málo. Říct „Bylo mi líto, co jsi udělal,“ nebo „Nelíbilo se mi to“.
Představte si, že jste v situaci, kdy se váš partner, kamarád, kolega nebo šéf zachoval přesně tak, jak jste vy nechtěli, což vás dost rozčílilo nebo vyvedlo z míry, ale v rámci udržení jakéhosi status quo se tváříte klidně a jakoby nic. Co když se vás dotyčný zeptá: „Nevadí ti to?“ nebo „Jsi s tím v pohodě?“
Dokážete si představit, že řeknete: „Ano, vadí mi to. Hodně mě to rozčílilo / zklamalo / dotklo se mě to…“ ?
Je skvělé, když dokážete svoji vnitřní pravdu komunikovat ven, ale bohužel mnoho lidí s něčím takovým většinou uvnitř sebe zápasí. Mají buď strach se projevit, nebo se stydí nahlas přiznat vnitřní napětí, které s sebou i mírná rozepře nebo nesouhlas přináší. Přesně tohle je něco, čemu se věnujeme také na kurzech Radikální upřímnosti. Učíme se komunikovat své pocity beze strachu a studu a zároveň se vyrovnat s tělesným pnutím, které někdy vyvolávají.
Jakmile tohle člověk totiž umí, objeví tím pro sebe velkou volnost. Pokud se naučí takto komunikovat pravidelně, může si tuto nově nabytou svobodu, která odemyká i přirozený pocit svěžesti a živosti, udržet a pěstovat ji i ve velké většině svých mezilidských vztahů.

Zaujalo vás to?Stáhněte si ukázku z knihy Radikální upřímnost.
Spolu s ukázkou knihy získáte přístup k novým hodnotným informacím z první ruky. Sledujte také skupinu Radikální upřímnost na Facebooku.