Co je

RADIKÁLNÍ UPŘÍMNOST

Radikální upřímnost je směr komunikace, který vede lidi k říkání pravdy. O tom, co se stalo, co cítí a co si skutečně myslí. Odmítá lhaní, zatajování a překrucování skutečnosti, protože takové jednání nás v dlouhodobém horizontu vyčerpává a ničí mezilidské vztahy.

Mezi nejčastější mýty o Radikální upřímnosti patří, že Radikální upřímnost znamená bezbřehou sobeckost a nemorální jednání. Opak je pravdou.

Radikální upřímnost má svá pravidla. Začíná autentickým vyjadřováním pocitů, potřeb a přání. Pokračuje otevřeným nasloucháním druhým. Je o otevřeném postoji ke světu, spolupráci a schopnosti vést dialog. Spojuje v sobě prvky komunikace a meditace. Někdy se jí říká meditační komunikace nebo Mindfulness 2.0.


Kořeny neupřímnosti

Každý z nás v životě někdy lže. Většinou to není se špatným úmyslem. Chceme si život jen trochu ulehčit, předejít konfliktům nebo nezranit city našich blízkých. Důvodů je celá řada a náš kreativní mozek si lhaní vždycky dokáže nějak obhájit. Zapomínáme ale, že toto jednání nás také něco stojí. A tato cena je docela vysoká. Navíc přichází velmi plíživě, až po nějakém čase.

Když lidem okolo nás neříkáme pravdu o tom, co cítíme a prožíváme, hrozí, že nás dříve či později naše lži a polopravdy dostihnou. Za naši neautenticitu začneme platit daň v podobě dušení vlastních emocí, tělesného napětí a pocitu odcizení od druhých. Náš život tak upadá do šedi a vytrácí se z něj svěžest a angažovanost.


Co s tím

Lepší alternativou je žít a komunikovat autenticky. Není to vždycky snadné, není to vždycky příjemné. Pokud ovšem odhodíme falešné masky a v autenticitě vytrváme, pravděpodobně objevíme, že díky tomu prožíváme více svobody i radosti a máme naplněnější mezilidské vztahy. Postupem času možná zjistíme, že takový způsob života je nejen zdravější a podstatně příjemnější, ale i jednodušší.

Radikální upřímnost je o schopnosti uzavřít minulost, staré křivdy a začít komunikovat novým způsobem. Vyžaduje to trochu odvahy, disciplíny i cviku. Nepovede se to pokaždé, ale velmi často ano.

Na přehled akcí

O Lektorovi

Mgr. Sebastian James

Jsem psycholog a psychoterapeut, přímý žák Dr. Brada Blantona a jediný certifikovaný lektor Blantonovy celoživotní práce – Radikální upřímnosti – ve střední Evropě.

Mám rád nekonvenční lidi a inovativní myšlenky s humanistickým přesahem. Na lidech si cením odvahy, poctivosti a solidarity. Nezajímají mě rychlé povrchní změny, ale udržitelná kvalita života.

Radikální upřímnost nevnímám jako ideologii nebo dogma.
Slovo “radikální” je pro mě spíše vymezením proti současné realitě, která se dá někdy označit za radikální předstírání. Z vlastní zkušenosti vím, že upřímnost představuje zdravější i zábavnější způsob života.

V roce 2014 jsem dokončil vysokoškolské studium psychologie.
Umění psychoterapie a vedení workshopů jsem se učil v České republice a USA. Absolvoval jsem pětiletý výcvik v psychodynamické práci se skupinami, tříletý výcvik v systemické partnerské terapii a čtyřletý výcvik orientovaný na Gestalt terapii.

Měl jsem štěstí na vynikající a zkušené učitele.
Patřili mezi ně například Brad Blanton, Susan Campbell a John Scherer, z nichž všichni tři byli v šedesátých letech přímými žáky zakladatele Gestalt terapie Fritze Pearlse.

Na úrovni rodilého mluvčího se domluvím česky i anglicky.
V roce 2016 jsem přeložil do Českého jazyka Bradovu knihu Radical Honesty. Kromě České republiky jsem vedl workshopy Radikální upřímnosti v Německu, Řecku a Francii.

"V životě, stejně jako ve svém povolání, považuji za nejdůležitější upřímnost, schopnost si hrát a ochotu si vzájemně pomáhat."
Kontaktujte mě
Osobní stránky
"V životě, stejně jako ve svém povolání, považuji za nejdůležitější upřímnost, schopnost si hrát a ochotu si vzájemně pomáhat."
Kontaktujte měOsobní stránky

Články

Maitrea rozhovor:Proč být radikálně upřímný?
Přečíst
Flowee rozhovor:Radikální upřímnost není jednoduchá, ale nakonec se vyplatí
Přečíst

Videa

CreativeMornings:Přednáška Sebastiana Jamese a Martina Vasqueze
▷  Podívat se
DVTV:Apel Sebastian Jamese
▷  Podívat se
Videorozhovor:Pečujte o své duševní zdraví
▷  Podívat se
Radical Honesty:What If We All Told The Truth?(cz titulky)
▷  Podívat se

Zkušenosti účastníků

Stáhněte si zdarma ukázku knihyRadikální upřímnost

Celosvětový bestseller dr. Brada Blantona, kniha Radikální upřímnost, byla přeložena do 14 jazyků a prodalo se více než 150 000 kusů. Nechte si zaslat ukázku zdarma a uvidíte, zda se vám bude také líbit.