Jak by vypadal váš život, kdybyste byli zcela upřímní?

Možná si myslíte, že vy přece nelžete.

A částečně máte pravdu – pravděpodobně totiž nelžete vědomě. Přitom ale občas automaticky odpovídáte, že se máte dobře, ačkoliv se cítíte pod psa. A někdy vám přijde normální přikyvovat svému šéfovi, ačkoliv s ním ve skutečnosti nesouhlasíte.

Věřte tomu nebo ne, každodenní skrývání svých opravdových pocitů a názorů, je obrovským zdrojem vašeho stresu. Bez upřímnosti k sobě samým a k vašemu okolí se z života vytrácí radost a místo ní si vytváříte zbytečné problémy, které ale s klapkami na očích nezvládáte řešit.

Nikdo vám nebere, že to myslíte dobře. Nechcete vyvolávat zbytečně rozepře, ubližovat svým blízkým nepřikrášlenou skutečností nebo si přiznat, že nevíte, jak naložit se svým vlastním životem. Zdánlivě chráníte sebe i své okolí před mnohdy bolestivou realitou, ale ve skutečnosti si zaděláváte na mnohem závažnější problémy, které se dříve nebo později projeví na vaši psychické pohodě i v mezilidských vztazích.

Zamyslete se – je tohle opravdu ta cena, kterou jste ochotni zaplatit za zdánlivě dokonalý život bez konfliktů a komplikací? Co by se stalo, kdybyste jednou v životě jednali podle sebe a ne podle očekávání vašeho okolí? Nebylo by báječné nelhat sami sobě a místo toho být upřímní? A co takhle radikálně upřímní?

Kniha Radikální upřímnost od amerického psychoterapeuta Brada Blantona vám ukáže, jak se zbavit každodenní přetvářky, která vám nedovoluje žít váš život naplno. Autor si nebere servítky a to samé chce i po vás – přestaňte se držet zpátky a neustále cenzurovat to, co si myslíte a co říkáte.

Být radikálně upřímný pro vás bude ze začátku složité. Přenastavit své zažité zvyklosti a překonat svou vlastní komfortní zónu bolí a vyžaduje to notnou dávku odvahy. Odměnou vám ale bude pocit autenticity, který do svého života postupně vnesete. Možná poprvé v životě budete opravdu tím, kým jste. Bez příkras, bez přetvářky a bez lží.

Pravda je někdy nepříjemná a umí zraňovat. Pravda ale také osvobozuje. Chcete se i vy cítit svobodní? Stáhněte si ukázku z knihy Radikální upřímnost.